Montáž a výmena plynových a elektrických kotlov

Ako vybrať ten správny zdroj pre vykurovanie a prípravu teplej vody? Poradíme vám na čo si treba dávať pozor, aké podmienky treba splniť pred inštaláciou, ukážeme vám výhody a nevýhody a porovnáme rôzne druhy vykurovacích zdrojov.
Najčastejšia zdroj pre vykurovanie je plynový kotol. V dnešnej dobe sa používa už len kondenzačne plynové kotle kvôli emisiám. Kondenzačne kotle majú energetickú účinnosť A až A+ . Kondenzační kotol využíva kondenzácie vodnej pary obsiahnutej v spalinách. .Ak znížime teplotu spalín v kotle pod rosný bod uvoľní sa vo výmenníku kotla skupenské teplo kondenzácie vodnej pary ktorá napomáha ohrevu vody ktorá sa vracia späť do kotla. Pri teplote vratnej vody približne do 55 °C pracuje kotol v kondenzačnom režime. Preto je vhodnejší pri nízkoteplotných vykurovacích systémoch kde sa pracuje s teplotou napríklad 30 až 45 °C. kondenzačný kotol pri optimálnych podmienkach dosahuje vyššiu účinnosť a vie vám ušetriť 20% až 40% nákladov na vykurovanie oproti starým plynovým kotlom. Hlavnou výhodou tohto vykurovania je cena prevádzkových nákladov.
Ďalším zdrojom vykurovania môže byt pomocou elektrického kotla. Elektrické kotle majú energetickú účinnosť A Hlavnou nevýhodou tohto vykurovania sú vyššie prevádzkové náklady. Väčšina elektrických kotlov sa pripájajú k pevnému trojfázovému elektrickému rozvodu sieťového napätia a z dôvodu veľkého príkonu je nutné mať dostatočne silný istič. Hlavnou výhodou tohto vykurovania sú nízke obstarávacie náklady jednoduchá montáž a tichá prevádzka kotla. Vhodné sú skôr v nízkoenergetických alebo pasívnych domoch
Tepelné čerpadlá dosahujú energetickú účinnosť A až A+++, je to najekologickejší spôsob vykurovania a ohrevu vody.
využívajú prevažne obnoviteľné zdroje energie voda, vzduch, zem, a to až 75% v a približne 25 % energie je potrebných dodať vo forme elektrickej energie.
Základné rozdelenie tepelných čerpadiel
- tepelné čerpadlo vzduch-voda ochladzuje vonkajší vzduch/zohrieva vykurovaciu kvapalinu
- tepelné čerpadlo voda-voda, ochladzuje vodu zo studne/zohrieva vykurovaciu kvapalinu
- tepelné čerpadlo zem-voda, ochladzuje zemný kolektor/zohrieva vykurovaciu kvapalinu
Princíp tepelného čerpadla
Základom tepelného čerpadla je uzatvorený okruh naplnený chladivom. Tepelné čerpadlo, respektíve chladiaci okruh, má štyri základné časti:
- Výparník: Do výparníka sa privádza okolitým vzduchom nízko potenciálne teplo. Privedené teplo spôsobuje vyparovanie chladiva, pary chladiva sa stávajú nositeľom tepelnej energie a tú prenášajú do kompresora. Vzduch, ktorého prúdenie cez výparník zaisťuje axiálny ventilátor alebo ventilátory, sa pritom ochladí. Vzduchová cesta predstavuje primárny okruh TČ.
- Kompresor: nasáva pary z výparníka, stláča ich a vytláča do kondenzátora. Práca na pohon kompresora sa premení na teplo, ktoré sa pripočíta k teplu privedenému do výparníka.
- Kondenzátor: energia privedená do kondenzátora parami chladiva z výparníka a kompresora sa prenáša do cirkulujúceho vykurovacieho média (sekundárny okruh TČ). Preneseným teplom sa vykurovacie médium ohrieva.
- Škrtiaci ventil: kvapalné chladivo, ktoré skondenzovalo v kondenzátore pri vyššom (kondenzačnom) tlaku, sa vstrekuje do výparníka, aby sa tu opäť vyparilo pri nižšom (vyparovanom) tlaku.
Pracovné parametre
Tepelné čerpadlá dokážu teplo z okolia (o teplote napr. okolo 2 °C) previesť na vyššiu teplotnú hladinu (napr. okolo 80 °C), ale na to potrebujú dodať inú, obyčajne elektrickú energiu. Zisk tepla z okolitého prostredia na vykurovanie je však vyšší v porovnaní so spotrebou elektriny na pohon tepelného čerpadla: z 1 kWh spotrebovanej elektriny je možné bežne získať 3 až 4 kWh tepla v prípade dodržania určitých podmienok.
Všeobecne platí že čím väčší je rozdiel teplôt na primárnej strane (napríklad vonkajší vzduch -11°C) a sekundárnej strane (napr. vyhrievaná voda UK 55°C) tepelného čerpadla (čo je delta t=66°C) , tým menšia je účinnosť. Na výkon 4 kWh už napríklad spotrebuje čerpadlo 3 kWh namiesto 1 kWh. Napríklad pri návrhu UK s tým treba vždy počítať a dodržať predpísané pracovné teploty výrobcu čerpadla.
Ideálna možná dosiahnuteľná delta t v našich zemepisných šírkach je v priemere za obdobie vykurovacej sezóny okolo 41°C , čo vie dosiahnuť iba špeciálne navrhnuté podlahové vykurovanie ktorému postačuje teplota média v UK 30°C pri -11°C vonku. Bežné podlahové kúrenie pracuje v teplotách až 45°C čím sa dramaticky znižuje účinnosť tepelného čerpadla preto sú vhodne pre nízkoteplotné systémy a pre nízkoenergetické alebo pasívne domy. Hlavnou nevýhodou je ich vysoká obstarávacia cena
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A9_%C4%8Derpadlo
V oblasti montáži poskytujeme:
- Montáž plynovodu
- Montáž plynových a elektrických kotlov
- Montáž tepelných čerpadiel vzduch-voda (momoblok, split)
- Montáž prietokových ohrievačov a plynových boilerov
- Montáž plynových vykurovacích telies (gamatky)
- Vložkovanie komínov, montáž dymovodov pre kondenzačné kotle